کد خبر: 296

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۶/۰۲ - ۱۹:۵۹

زندگینامه ی استاد محمد صدیق المنشاوی

او یکی از بزرگترین قاریان مصری است. وی در روستای منشاه در استان سوهاج مصر به دنیا آمد پدرش السيد صدیق منشاوی و برادرش محمود صدیق منشاوی نیز مانند محمد صدیق منشاوی از قاریان بودند که تلاوت آن‌ها در رادیو و تلویزیون پخش شده است.

محمدصدیق منشاوی (به عربی: محمد صديق المنشاوی) (زاده ۱۹۲۰ در منشاه- درگذشت ۱۹۶۹) او یکی از بزرگترین قاریان مصری است. وی در روستای منشاه در استان سوهاج مصر به دنیا آمد پدرش السيد صدیق منشاوی و برادرش محمود صدیق منشاوی نیز مانند محمد صدیق منشاوی از قاریان بودند که تلاوت آن‌ها در رادیو و تلویزیون پخش شده است.

وی برای تلاوت قرآن به چند کشور مانند اندونزی، اردن، کویت، لیبی، فلسطین (مسجدالاقصی), عربستان سعودی، سوریه، عراق، پاکستان ، مغرب و سودان سفر کرد؛ سفر وی به اندونزی در سال ۱۹۵۵ در سن ۳۵ سالگی همراه با استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد بود. اولین سفر خارجی استاد محمد صدیق منشاوی به کشور اندونزی بود که این سفر به دعوت اولین رئیس‌جمهور این کشور یعنی احمد سوکارنو صورت گرفت. در سال ۱۹۶۶ به بغداد سفر کرد و در سال ۱۹۶۹ به همراه خلیل الحصری به کشور لیبی سفر کرد.

 

اساتید مصری و ایرانی برای پرورش و محافظت از صدا توصیه های زیادی دارند مانند نخوردن آب سرد و …. اما استاد منشاوی صاحب زیباترین صدا در جواب عبدالرحمن توفیق که از او می خواهد در باره محافظت صدا توصیه کند هیچ توصیه ای نمی کند؛ انگار منشاوی با تمام وجود فریاد می زند که برای حفظ صدا هیچ کار اضافه ای جز اخلاص و توجه به خدای متعال نیازی نیست.

قاریان عزیز ما بدانند آنچه صدا را زیبا می کند قطعا “تقوا و پرهیزکاری” و معنویت و خوف و خشیت از خداوند متعال است.

خداترس زیباترین صدا را در تلاوت دارد.

همه قبول دارند در تلاوت استاد منشاوی خداترسی بیشتری نسبت به قراء دیگر وجود دارد واز آنجا که در روایت “هر کس که از تلاوتش خدا ترسی فهمیده شود” زیباترین صدا شمرده شده است. پس اگر صدای استاد منشاوی هیچ امتیازی جز همین یک امتیاز را داشت صدایش زیباترین است.

علاوه بر خدا ترسی از تلاوتش استاد منشاوی نزدیک فوتش حدیثی را که قاری و شهید را به جهنم می اندازند تکرار می کرد که مبادا خودش از قاریانی باشد که برای مردم تلاوت کرده.

پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم درباره این که چه کسی زیباترین صدا را در تلاوت دارد فرمود:‏

«أَنَّهُ سُئِلَ أَیُّ النَّاسِ أَحْسَنُ صَوْتاً بِالْقُرْآنِ قَالَ مَنْ إِذَا سَمِعْتَ قِرَاءَتَهُ رَأَیْتَ أَنَّهُ یَخْشَى اللَّهَ.»[۲] کسی که موقع تلاوت می بینی از خدا می ترسد او زیباترین صدا ها را دارد.

صدای متناسب با سن با معصومیت کودکانه

یکی از عجایب صدای استاد منشاوی وجود چیزی به لطافت و معصومیت صدای کودکان است. با اینکه همانطور که در قسمت بالا گفته شد صدای استاد به هیچ وجه کودکانه و زیر و زنانه نیست اما با صدای استاد چنین تصور می شود همراه با او کودکی است که در توصیفش گفته اند “هبت منه ریح الطفوله” و متناسب به سنشان است و صدایش حتی در جوانی پخته و مردانه بوده و تا جایی که برخی از قراء که او را ندیده بودند بعد از ملاقات با او باورشان نمی شده که استاد در سن جوانی باشند و فکر می کردند سن بیشتری دارد.

زیبایی_صدا_در_تمام_حالات:

صدای استاد منشاوی در تمام انواع تلاوت در مصحف مرتل و مصحف مجود و مصحف مفسر و تلاوت استودیویی و تلاوت محفلی بسیار زیباست.

حتی هنگامی که آیه ای را تحریر و ساده می خواند باز هم زیبایی و فضای معنوی خاصی بر تلاوت حاکم می شود.

حتی صدای استاد در سخن گفتن معمولی هم زیبا است. هرچند جز چند جمله کوتاه در لقاء در عراق از استاد حرف زدن معمولی باقی نمانده و شاید با این چند جمله نتوان در مورد صدای معمولی استاد قضاوت کرد اما از همان چند جمله ای که حرف می زند زیبایی و لطافت و طنین و و موج زیبای صدایش مشخص است.

شاید به نظر برسد زیبایی صدای منشاوی مربوط به حزن و بغض صدایش باشد اما چنین نیست؛ زیرا منشاوی در غیر تلاوت قران بسیار خنده رو بوده است همان چند جمله ای که در عراق به طور معمولی سخن می گوید نه تنها صدایش خالی از حزن و اندوه است بلکه با خنده حرف می زند با این حال صدایش بقدری زیباست که علاقمندانش بارها و بارها چند جمله کوتاهش را می شنوند و آرزو می کنند ای کاش بیشتر حرف می زد.

 

منابع : ویکیپدیا فارسی

ارسال دیدگاه

کانال رسمی نسیم قرآن
کانال رسمی نسیم قرآن
تفسیر قرآن کریم